Freelancer path: what awaits those who have started working remotely
I have been a freelancer for almost 4 years. Every day I go to social networks and see a bunch of advertising webinars and free courses on the delights of…

Continue reading →

“You are a marketer, I trust you” - how the business wanted to enter a new market, but in the end lost the website and money
Trusting people is good. But if you have a business, do not do it better. The article describes the real story of how a gullible businessman made a number of…

Continue reading →

Problems at the start of a business: where to lay straws, opening a business
When launching a new project, we think more about prospects, financial independence, success, benefits for the world, rather than about problems. A positive attitude is important. Without it, it’s not…

Continue reading →

even a single scientific

1 2 3 5

MACHINE FOR MACARONS IN HOME FOOD PRODUCTION

A pasta machine as a business idea deserves due attention. This is one of the most economical ways to do business at home. To start a pasta business with such a machine, you will need very little capital, which makes it affordable for everyone. You can start with just $ 300. The pasta machine and related equipment are relatively cheap. And if you calculate its benefits and profits from such a business, then in the first month you can reach profitability. Various nozzles come with a pasta machine. If you wish, you can still buy such goods in order to expand the range. Before you make pasta, you need to learn a simple recipe. Use good quality bread flour, as it has a high level of gluten in its composition. This is very important for pasta, because they must have a special texture. This is mainly class 1 flour. This flour is very soft and very finely ground. If you want to get not too hard pasta, then buy regular flour. As for the recipes and ingredients for cooking pasta using a machine, here you can additionally use semolina, rice and egg yolk, according to the recipe. It is also very important to add natural food colors to prepare color dough. This will help make your pasta competitive and attractive. Check out the table of natural food colors. You can use those colors and dyes that are convenient for you and always at hand. Continue reading

INDUSTRIAL BREEDING OF RABBITS | BUSINESS TECHNOLOGIES IN HOME

We offer you a rabbit breeding business. The concept of rabbit breeding is quite obvious. The consumer’s great interest in rabbit meat is of interest to the producer, who begins industrial breeding of rabbits at the basis of business organization. Judge for yourself. Rabbit meat is the most healthy meat in the world. It is proved: not one meat on the planet ce contains how much protein, how much rabbit meat, not one meat contains as little cholesterol and fat as rabbit. Taste of rabbit meat at a high level with tasters. Therefore, the industrial breeding of rabbits is of particular interest to the consumer segment in the restaurant industry. There are facts about the benefits of a rabbit diet. If you eat rabbit meat with vegetables for two weeks, you will forget about the ulcer. Not for nothing in Chinese mythology, the rabbit is a companion of the goddess Chan-e, who on the moon crushes the elixir of immortality in a mortar. Nutritionists recommend rabbits to allergy sufferers, it can be given even to children up to a year old. In comparison, beef is assimilated in humans by 62 percent, rabbit meat by 90 percent. Rabbit liver and kidneys are recommended for severe various forms of diseases. Rabbit tongue is a healthy and delicious delicacy. Continue reading

SUNFLOWER OILS READY-UP BUSINESS IDEA

Churn is the basis of the business idea of ​​producing sunflower oil even today, with the right approach, it is of interest from the point of view of investment. Many consider such production to be unprofitable. Now about everything in order and in numbers. A tone of sunflower seeds (that is, raw materials for production) costs $ 480 after processing, we get from a tone with an average yield of 35%, 350 liters of sunflower oil. We can sell it at a price of 1.5 per liter. Total 350 X 1,5 = 525, $ that is, 525 – 480 = $ 45 of working profit. At first, the concept does not look very attractive. $ 45 dirty profit on 1st tone, that’s pretty mean. But not one butter. When processing sunflower seeds, we get two products at the output. This is sunflower oil itself and one should not forget about such a hot product that also produces churn of salted oil like meal, that is, makukha.

Once we have a 35% yield, we get 350 liters of sunflower oil and 650 kg of sunflower meal with one tone. We can sell it even faster, since meal is usually bought not in kilograms, but in whole bags. We sell meal at a price of $ 0.4 per 1 kilogram. Total 650 X 0.4 = $ 260. Agree so much more interesting. Continue reading

1 2 3 5
Crammed bumps: how I looked for work since 99, business rake and quarrels with relatives
The nature of the fakaps is a strange thing. On the one hand, you kind of learn from your mistakes. On the other hand, you always repeat them. The magic…

...

How marketers humiliate consumers: what to do with a lack of professional ethics?
“Warm customer”, “customer touch”, “building a sales funnel”, “landing page” - we use these terms every day. And we don’t think about doing it publicly, but an attentive consumer sees…

...

MACHINE FOR MACARONS IN HOME FOOD PRODUCTION
A pasta machine as a business idea deserves due attention. This is one of the most economical ways to do business at home. To start a pasta business with such…

...

How to Turn Problems into Solutions: Flip-to-Action Method
What do marketers, product designers, business owners, and editors have in common? They all work with problems and test hypotheses to resolve them. However, there are times when professionals concentrate…

...